e-Zdrowie to fakt. Digitalizacja służby zdrowia to proces postępujący i nieodwracalny.

Mniejsze placówki medyczne i pojedyncze gabinety wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz e-Recept zostawiają na ostatnią chwilę, co może rodzić stres i wybór odpowiedniego programu do tego typu usług może być podyktowany niepotrzebnym pośpiechem.

Placówki nie są świadome benefitów, jakie mogą uzyskać pracując z EDM. Wstrzymywanie się do ostatniej chwili to ryzyko podjęcia pochopnej decyzji oraz brak czasu na wdrożenie się w pracę w takim elektronicznym systemie. Skupmy się zatem na korzyściach z e-Recepty i EDM.

Na jakim jesteśmy etapie? Terminy.

Najbliższe dwa lata stanowią przełom dla cyfryzacji w polskiej ochronie zdrowia, co związane jest z wprowadzeniem obowiązkowej e-Recepty i e-Skierowań, obok już funkcjonujących e-Zwolnień. e-Recepta to styczeń 2020, czyli już wkrótce, natomiast e-Skierowania to rok 2021. Ważne jest już dziś, aby organizacyjnie oraz mentalnie przygotować się na takie zmiany. Należy zauważyć, że nie każdy program realizujący założenia i funkcje dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej jest przystosowany do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Trzeba mieć to na względzie podczas podejmowania decyzji.

Jaki program do dokumentacji medycznej wybrać?

Idealny program to taki, który łączy w sobie funkcje do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej oraz moduły do zarządzania placówką czy gabinetem. Należy stawiać na udogodnienia, integracje pomiędzy kluczowymi elementami aplikacji. I oczywiście integracje z zewnętrznymi partnerami. Wszystko w takim programie powinno być skierowane na zwiększanie jakości obsługi pacjentów. Usprawnienie przepływu danych, rejestry centralne, lepsza komunikacja:
lekarz – pacjent – NZF – apteka.

e-Recepty – szybko i sprawnie

Prowadzenie kartoteki pacjenta znacznie upraszcza i skraca czas wypisania Pacjentowi e-Recepty. Pełne dane o historii leczenia pacjenta oraz zapisane w programie dane osobowe automatycznie trafiają bowiem do e-Recepty, większość pól nie wymaga ponownego ręcznego wypełnienia a pacjent zaraz po zatwierdzeniu e-Recepty otrzymuje na SMS jej kod, który uprawnia do realizacji recepty w każdej aptece.